Rada Naukowa
Rada Naukowa jest organem stanowiącym, inicjującym, opiniodawczym i doradczym Stowarzyszenia w zakresie jego działalności statutowej.
W realizacji naszej misji kluczową rolę odgrywa współpraca ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, którzy swoją wiedzą i zaangażowaniem wspierają nasze działania.

PROF. DR HAB. N. MED. DARIUSZ PATKOWSKI
SPECJALISTA CHIRURG DZIECIĘCY I UROLOG DZIECIĘCY
Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

DR N. MED. MARCIN ŁOSIN
SPECJALISTA CHIRURG DZIECIĘCY
Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży
Gdański Uniwersytet Medyczny

PROF. DR HAB. N. MED. ROBERT ŚMIGIEL
SPECJALISTA GENETYK KLINICZNY, PEDIATRA
Katedra i Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
BIOGRAFIA PROF. ROBERTA ŚMIGLA
Profesor Robert Śmigiel Związany jest z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, pracował w Klinice Pediatrii i Gastroenterologii Dziecięcej, w Katedrze Genetyki i w Katedrze Pediatrii i Chorób Rzadkich.
Obecnie jest kierownikiem Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych UM we Wrocławiu.
Specjalista pediatrii, neonatologii, genetyki klinicznej i pediatrii metabolicznej, w trakcie
specjalizacji z endokrynologii i diabetologii dziecięcej.
Specjalizację z pediatrii otrzymał w 2004 roku, z genetyki klinicznej w 2008 roku, z neonatologii w 2013 roku, z pediatrii metabolicznej w 2017.
Od wielu lat jest lekarzem konsultującym z zakresu genetyki pediatrycznej i pediatrii metabolicznej we wszystkich oddziałach noworodkowych i pediatrycznych we Wrocławiu i Opolu.
Jest konsultantem wojewódzkim ds. genetyki klinicznej w woj. Opolskim i pediatrii metabolicznej w woj. Dolnośląskim. Współtworzy Uniwersyteckie Centrum Chorób Rzadkich we Wrocławiu.
Tematyka pracy badawczej Profesora Roberta Śmigla skupia się nad zagadnieniami zaburzenia rozwoju, zespołów dysmorficznych oraz chorób metabolicznych u dzieci. Praca habilitacyjna profesora Roberta Śmigla dotyczyła wrodzonego zarośnięcia przełyku. Jest autorem i współautorem ponad 500 publikacji oryginalnych, prac kazuistycznych i poglądowych. Profesor Robert Śmigiel jest redaktorem monografii pt. „Wrodzone zarośnięcie przełyku: praktyczny przewodnik.”, „Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju u dzieci z chorobami genetycznymi.” oraz „Genetycznie uwarunkowane zaburzenia rozwoju u dzieci”, a także jest autorem 45 rozdziałów w podręcznikach naukowo-dydaktycznych (z dziedziny pediatrii, neonatologii, genetyki klinicznej) oraz materiałów dydaktycznych w poradnikach dla rodziców dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.
Profesor Robert Śmigiel od wielu lat współpracuje społecznie ze stowarzyszeniami i fundacjami rodziców i opiekunów dzieci z wadami wrodzonymi, niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami rozwoju, chorobami genetycznymi i metabolicznymi.
Jako lekarz pediatra i genetyk kliniczny otrzymał Nagrodę im. prof. Z. Religi „Wyjątkowy Lekarz” oraz wyróżnienie od Prezydenta Miasta Wrocławia „Wrocław bez barier”, a także był nominowany do nagrody „Anioły Medycyny”.
Przez wiele lat był aktywnym członkiem zarządu oddziału Fundacji L’Arche we Wrocławiu oraz kolejno przewodniczącym Zarządu Fundacji L’Arche w Polsce, która prowadzi domy o charakterze rodzinnym oraz miejsce pracy dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.
Prywatnie jest mężem Ani i ojcem czwórki dzieci.

DR N. MED. ANDRZEJ POGORZELSKI
PEDIATRA, SPECJALISTA PNEUMOLOGII DZIECIĘCEJ
Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc Oddział Terenowy im. Jana i Ireny Rudników w Rabce-Zdrój